Příběh Martina

Martin je vystudovaný ekonom a pracuje jako státní úředník. Studium jej naplňuje, a proto se v něm rozhodl pokračovat. Před pár lety získal v zahraničí magisterský titul v oblasti evropského práva, v současné době dokončuje dálkové studium na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Nejraději tráví volný čas se svou manželkou a dětmi, ideálně někde na výletě. Mezi jeho koníčky patří práce na zahradě. Ne vždy se mu ale podaří naplnit plány dle představ. Od malička jej trápí migrény.

Jaká omezení vám migréna v dětství způsobovala?

Když jsem měl záchvat, zvracel jsem i celou noc. Mnohdy jsem nemohl jít ani do školy, musel jsem zůstat doma. Nemohl jsem jít ven s kamarády ani se dívat na televizi. Jen jsem ležel a čekal, až to přejde. Ale přes to, že mě silné bolesti hlavy trápily už jako malého kluka, nemohu říct, že bych byl nějak výrazně hendikepovaný. Nebyl jsem izolované dítě, které své kamarády pouze sleduje z okna a nemůže jít ven. Dělal jsem všechno jako ostatní děti, jen jsem občas nešel ven, protože mně bylo špatně.

Kdy jste se rozhodl kvůli bolestem hlavy vyhledat lékařskou pomoc?

Od malička jsem chodil po doktorech. Byl jsem u různých specialistů, prodělal jsem všechna možná neurologická vyšetření. Nikdy se ale nic nezjistilo, nikdy se nedošlo k žádnému závěru.

Jak se během vašeho života migréna proměňovala?

V dětství byly častější. V období konce puberty jich bylo méně. Lékaři doufali, že bolesti hlavy v dospívání zmizí. Nestalo se tomu tak. Jen se měnila období, kdy bylo migrén více nebo méně. Naučil jsem se s tím žít. Život mi to ale komplikuje dodnes. V posledních letech trpívám migrénami přibližně dvanáctkrát do měsíce. Častější jsou pak v období, kdy toho mám hodně v práci, ve škole, doma.

Míváte migrénu v pravidelných intervalech?

Co se týče mojí osoby, tak migréna nemá žádný pevný vzorec. Prostě se objeví. Většinou ale již ráno po probuzení cítím, že se ozývá. Jakmile cítím třeba jen malé pnutí v hlavě, hned si vezmu prášek. Na nic nečekám. Někdy ale prášek nezabere.

Co následuje, když léky nezaberou?

V případě, že mě migréna přepadne o víkendu, lehnu si do ticha, tmy a snažím se ji zaspat. Naštěstí mám velmi ohleduplnou a chápající rodinu. Horší je to v pracovním týdnu. Výkon mého povolání je často vázaný na další lidi a řada jednání je pevně stanovená s dlouhým časovým předstihem. Navíc mám migrénu někdy spojenou se silným zvracením. To jsem pak rád, že vůbec doběhnu na záchod. Což bývá právě při pracovních jednáních značně komplikované. Navíc lidi obyčejně nenapadne, že když zvracíte v práci, trpíte migrénami. Spíše vás začnou podezírat například z nadměrné konzumace alkoholu. Ale vysvětlit takovou situaci cizím lidem nelze.

Jezdíte často do zahraničí, studijně, pracovně i s rodinnou. Jak lze skloubit migrénu s cestováním?

To je hodně náročné. Když cestujeme s rodinou a mně nastoupí migréna, střídáme se za volantem s manželkou. Ale vybavuji si, že jsem jednou odlétal pracovně do zahraničí a přepadla mne silná bolest hlavy i se zvracením. Měl jsem obavy, že budu zvracet v autobusu cestou na letiště nebo v letadle. Silou vůle jsem to vydržel. Ale první místo, které jsem na letišti navštívil byly toalety. Podobný případ se mi stal i při studiu v zahraničí. V den plánované prezentace jsem měl silnou migrénu se zvracením. Jen samotná prezentace byla stresující a k tomu ještě ve spojení s migrénou, to bylo hodně náročné.

Jsou nějaké faktory, které vám průběh a intenzitu migrény zhoršují, například právě cestování?

Vůbec ne. Migréně je jedno, jestli jsem doma, u moře nebo na horách, pronásleduje mě všude. Nevypozoroval jsem ani žádné spouštěče, které by mi bolest hlavy zhoršovaly. Bohužel jsem ale zatím nenašel ani léky, které by mi četnost migrén snížily. Nyní mám ale naději na novou formu léčby a věřím, že konečně zabere. Doufám totiž, že už do sebe nebudu cpát takové množství léků, jako doposud. Myslím, že to neprospívá zejména mým játrům.

V čem vám migréna nejvíce změnila život?

Migréna mi život nezměnila, žiji s ní od malička. Bolesti hlavy mě ale velmi omezují. Když mám silný záchvat, tak nesnáším světlo, zvuk a současně zvracím několik hodin. I když už není co. Je to strašné. V takových chvílích jsem mimo provoz. Nemohu nic dělat. Když mám migrénu slabší, tak se snažím fungovat. Je to ale těžké. Byl bych šťastný, kdybych toto nemusel vůbec řešit.

untitled_artwork_modra
untitled_artwork_modra