Příběh Moniky

Monika pracuje jako administrativní pracovnice, většinu dne tak stráví u počítače. Přes to, že si může pracovní dobu upravit podle potřeby, je obvykle spíše v pracovním skluzu, což ji dostává do stresových situací. Právě stres a únava patří mezi hlavní spouštěče bolestí hlavy, kterými trpí už od svých čtrnácti let.

Jaká je intenzita bolestí hlavy, měnil se v průběhu let jejich charakter?

Hlavním rozdílem je, že dříve mi zabírala obyčejná analgetika. Vzpomínám si, že jsem do sebe rvala ibalgin horem spodem a alespoň trošku to pomáhalo. Dnes bych mohla sníst celé platíčko a bolest by to nezmírnilo. Zpočátku jsem nemívala migrény tak časté ani intenzivní, dobře mi zabírala také profylaktická léčba. Byla jsem mladá a neměla jsem tolik zkaženou toleranci k lékům.

Jak je to v dnešní době, co vám pomáhá?

Dnes je to složitější. Mám pocit, že mi vlastně nepomáhá nic. Snažila jsem se vypozorovat, zda mi něco bolest zmírňuje nebo naopak zhoršuje. Pokud se mi migréna rozjede, obvykle jedu do nemocnice na kapačku. Ale nepozoruji žádné zásadní zlepšení, většinou stejně musím vydržet a záchvat přečkat. Zkoušela jsem řešit migrénu i sama doma, abych se nevystavovala přepravě, ale ani to nepomohlo.

Máte vypozorované nějaké spouštěcí faktory?

Nedělají mi dobře velké výkyvy počasí, zápachy a kouř z cigaret. Párkrát mne hlava rozbolela i po alkoholu. Ale v mém případě je hlavním spouštěčem psychika a stres. Dokonce jsem vypozorovala, že mívám víkendové migrény. Celý týden v práci funguji, ale jakmile v pátek přijdu domů a vydechnu, tak to přijde.

Jak často bolesti hlavy míváte a jak dlouho obvykle trvají?

Z počátku to bývalo jednou, dvakrát do roka. Zhoršilo se to asi v šestadvaceti, když jsem změnila práci. Nejhorší je to v posledním roce. Průměrně trpím na bolesti hlavy patnáct dní v měsíci, obvykle to jsou tři záchvaty měsíčně, které trvají tři až pět dnů. S četností migrény souvisí i užití analgetik, jsem na ně odkázaná více než polovinu dnů v měsíci. Poslední migrénu jsem měla týden.

Jak zvládáte s takovými stavy pracovat?

Mohu si pracovní dobu relativně uzpůsobit a musím říct, že mám štěstí na svého nadřízeného, který mi vychází vstříc. Ale i přesto jsem se dostala do začarovaného kruhu. Po týdnu ležení doma s migrénou jsem přišla vystresovaná do práce, snažila se vše dohnat, byla jsem úzkostná a vynervovaná. Tím jsem si všechno ještě zhoršovala. Nejhorší bylo, že jsem si myslela, že s tím nemůžu nic udělat.

Kdy jste se rozhodla situaci změnit?

Byla jsem u kamarádky na manikúře, vykládala jí svoji situaci a ona mi říkala, proč s tím něco neudělám, ve mně však stále převládal pocit, že to změnit nemohu. Přemýšlela jsem nad tím a uvědomila si, proč bych vlastně nemohla. Definitivně jsem se rozhodla při poslední migréně. Byla jsem už zoufalá. Nevěděla jsem, jak bolest utišit, zkoušela jsem všechny možné léky. Ty bolest zmírnily vždy jen na pár hodin. Budila jsem se bolestí. Bylo to náročné. Dokonce jsem si jednou během noci vzala tři pilulky na spaní, ale nepamatovala jsem si to. Ráno jsem se probudila plná úzkosti. Věděla jsem, že další noc sama doma nezvládnu.

Co jste dělala?

Kontaktovala jsem svého lékaře a po konzultaci jsme se domluvili, že nastoupím do nemocnice na detox od léků. Po několika dnech s vysazenými léky se mi udělalo lépe, především psychicky. Když bere člověk tolik léků, je úplně otupený. Musím říct, že tak dobře jsem se dlouho necítila. Sice mám stále problém usínat, neboť jsem byla zvyklá usínat s pomocí léků na spaní, ale když člověk bere tolik léků, úplně ho to otupí. Cítím se teď mnohem víc sama sebou.

Jaký je váš plán?

Rozhodla jsem se na nějakou dobu odejít z práce. Potřebuji vykročit ven z bludného kruhu, srovnat se psychicky. Chceme si s přítelem pořídit psa, potřebuji začít přemýšlet jinak. Jedna věc je diagnóza migrény a ukrutné bolesti hlavy, ale možná ještě horší je všechno kolem. Migréna mě zavedla někam, kam jsem vůbec nechtěla. Kombinovala a užívala jsem spousty léků, které bych si normálně nevzala. Rozhodil se mi veškerý režim. Právě ten si potřebuji znovu nastavit a společně s ním i klid a vnitřní pohodu.